top of page

OZONLU BUHAR SAUNA TERAPİSİ VE FAYDALARI

 

 

Ozon sauna ile ısı, derinin 4 ile 6 santimetre altına nüfus eder ve vücudunuz bir seansta 200 ila 450 arasında kalori harcar. Böylelikle yağlanma ve yağ parçaları arasında birikmiş olan toksinlere rahatlıkla ulaşılıp, buharlı klasik saunaya göre 7 kat daha fazla terleme sağlanır.

Sıcaklığın etkisi ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçer. Lenfatik sistemi toksinlerinden arındırır, cildi temizler, kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri, virüs mantarları öldürür.

 

Ozonlu buhar sauna, detoks (toksinlerden arınma) için en iyi yöntemlerin başında gelir. Detoks sayesinde hücrelerin normal çalışmalarına engel olan toksinlerin vücuttan atılımı sağlanır. Eğer insanın detoksifikasyon mekanizması zayıfsa daha hızlı yaşlanma söz konusu olduğu gibi kanser, kronik dejeneratif hastalıklara yakalanma riski de yüksek olur.

 

 • Ozonlu buhar sauna birikmiş toksin ve kimyasalları okside ve detoksifiye eder. Nemli ısı ve ozonun birlikte kullanılması vücut sıvılarının %90'ını taşıyan lenfatik sistemi temizler.

 • Kandaki oksijen düzeyini arttırdığı için tüm organ ve dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

 • Ozonlu buhar sauna ile tek seansta 200-450 kalori yakılır. Bu da 2-3 saatlik normal bir yürüyüş ritmine eşittir.

 • Buhar etkisiyle deriden emilerek cilt ve cilt altı dokuya nüfuz eden ozon selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

 • Ozonlu buhar sauna sağlığı kötü yönde etkileyen yağlar, yağ asitleri ve zararlı toksinlerin kalbe yüklenmeden vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece vücudun aşırı yağlanmasını önler ve kilo vermeye yardımcı olur.

 • Doku ve organların daha iyi oksijenlenmesi metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

 • Vücudun dış etkenlere karşı direncini arttırır.

 • Derinin ölü hücrelerden arınarak yenilenmesini, daha dirençli bir yüzeye sahip olmasını sağlar.

 • Kronik yorgunluk sendromunun giderilmesini sağlar.

 • Cinsel performansın artmasına yardımcı olur.

 • Kas ağrıları, kireçlenme, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

 

OZONLU BUHAR SAUNA TERAPİSİNİN YARARLARI

Detoks etkisi

Yaşayan insan bedeni içinde birçok kimyasal reaksiyonlar gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Bu maddeler normalde deriden ter, karaciğerden safra yoluyla barsaklardan ve idrar yoluyla böbreklerden atılır. Ozon saunada ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri terle hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Dolaşımın Hızlanması

Isı ve gazların etkisiyle kan dolaşımı hızlanır. Kalp damar sistemi zararsız bir egzersizden geçirilmiş olur. Artan kan dolaşımı tansiyon üzerine olumlu etkiler yaratırken tüm dokuların daha iyi oksijenlenmesi ve atıkların hızla uzaklaştırılmasına neden olur.

Zayıflama

Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon sauna 250 ila 500 kcal, harcanmasına neden olur. Yakılan kalori çıkılan ısı ve kişinin beden özelliklerine, yaşına göre değişmektedir. Sadece ter yoluyla 500 gr civarında saunaya giriş ve çıkış farkları olmaktadır.

Böbrek Fonksiyonlarına Destek

Normalde böbrek yoluyla uzun sürede atılması gereken bir çok toksik madde özellikle ağır metaller terleme yoluyla deriden kolaylıkla atılabilmektedir.

Vücut Direncini Arttırmak

Ozon ve oksijenin cilt yoluyla vücuda girmesi sonucu gelişen birçok biyolojik ve kimyasal reaksiyonlar sonucunda immun sistem modüle ve regüle olmaktadır. Bu sayede özellikle mikrobik kaynaklı bir çok hastalığa karşı direnç gelişmektedir.

Hormon Sistemleri Aktive Olur

İnsan hayatında önemli rol oynayan çeşitli hormonal sistemler aktive olarak sağlıklı düzeylerde çalışması sağlanır. Zayıf çalışan hormonlar normal düzeylere gelirken insan bedeninin aşırılığa izin vermeyen kontrol sistemi sayesinde zararlı sonuçlar gelişmez.

Yorgunluğu Giderir Zindelik Verir

Yaşayan insan bedeni içinde birçok kimyasal reaksiyonlar gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Bu maddeler normalde deriden ter, karaciğerden safra yoluyla barsaklardan ve idrar yoluyla böbreklerden atılır. Ozon saunada ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri terle hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Ağrı Giderici Etkiler

Ağrıya neden olan temelde dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleridir. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla artan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması ağrı hissinin yok olmasını sağlar.

Mikroptan Arınma

İnsan derisi vücudu dış ortamdan gelebilecek çeşitli mikroplara karşı korur. Fakat bir çok mantar, bakteri deriye nüfuz ederek çeşitli hastalıklara neden olur. Ozon ve oksijenin yardımıyla bu tür zararlı mikro organizmalara öldürülüp etkisiz hale getirilir. Bu sayede temiz, sağlıklı bir cilde sahip olunur.

Yaşlanma Etkilerinin Giderilmesi

Geçen yıllar ve çeşitli etkilerle cildimiz her geçen gün biraz daha yaşlanır. Zararlı ışınlar, toksik maddeler derinin hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijenin yardımıyla deri hücreleri daha sağlıklı hale gelirler. Yeni hücreler gelişir. Üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülerek alttan genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

Selülitleri Giderir ve Oluşumunu Önler

Deri ve deri altındaki dokuların oksijenlenmesinin, dolaşımının azalmasının sonucu olarak sellülit oluşur. Hücrelerdeki atık maddelerin uzaklaştırılması, deri altı yağ dokusunun oksijenlenerek dolaşımının artması, yağların yakılması ve dokuların sağlıklı hale amaçlanır. Adeta oksijenle yıkanan dokular çok daha pürüzsüz, temiz ve sağlıklı hale gelir.

Stresi ve Stresin Etkilerini Giderir

Sauna uygulaması esnasında solunum, dolaşım ve kalp damar sistemi çalışması hızlanır. Bu sistemler bir tür egzersiz yapmış olurlar. Aktive olan iç salgı sistemlerinin de etkisiyle strese neden olan hormonal mekanizmalar bu sayede düzene girer. Stres nedeniyle kasılan adale dokuları gevşer. Azalan dolaşım artarak stresin yarattığı rahatsız edici etkiler ortadan kalkar.

Kansere Karşı Koruyucu Etkiler

Kanserin meydana gelmesinde en önemli etkenlerin başında doku ve hücrelerin yetersiz oksijenlenmesi ve toksik maddelerin doklarda birikerek yarattığı olumsuz etkiler gelir. Ozon sauna bu nedene yönelik olarak yararlı etkileri ile kansere karşı koruyucu yarar sağlar.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Ozon ve oksijen beyin dokusunun daha iyi beslenmesini, oksijenlenmesini sağlayarak zihin çalışmalarını destekleyici etki gösterir.

Ruhsal Şikayetleri Azaltır

Ozon ve oksijenin salgı sistemlerine olan etkileri ve beyin üzerine yararları nedeniyle uykusuzluk, depresyon gibi şikayetlerin giderilmesinde, ortaya çıkmasının engellenmesinde yararlıdır.

bottom of page